katalog produktów

NEWSLETTER

Zapisz się do naszego newslettera jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych produktach i ofercie.

Karcher e-commerce Certified Partner
Karcher Serwis Klasy A

Dla profesjonalisty

Maszyna do czyszczenia podłóg - jaka do wielkich powierzchni?

Profesjonalna maszyna do czyszczenia podłóg to urządzenie pomagające utrzymać porządek na dużych powierzchniach, niezbędne w handlu, przemyśle, hotelarstwie, służbie zdrowia i w wielu innych instytucjach. Oferta rynku jest bogata, a wybór właściwego modelu może przyprawić o zawrót głowy. Kluczem jest dopasowanie typu urządzenia do specyfiki obiektu, w którym ma być używane. Co wziąć pod uwagę, planując taką inwestycję? Przedstawiamy 4 główne kryteria doboru przemysłowej szorowarki do posadzki.



Zielona zmywarka do posadzek IPC Gansow CT 40

Profesjonalne rozwiązania do czyszczenia posadzek – kiedy są potrzebne?

Rynek maszyn do profesjonalnego czyszczenia podłóg jest niezwykle obszerny, a zróżnicowanie właściwości tego sprzętu sprawia, że wybór konkretnego modelu jest poważnym wyzwaniem. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się, czy w naszym przypadku lepiej sprawdzi się szorowarka kompaktowa, czy też zaawansowany automat do mycia podłóg, upewnijmy się, że w ogóle potrzebujemy takiego sprzętu.

Zasada jest prosta – przy powierzchni podłogi poniżej 50 m2 inwestycja w przemysłową maszynę do czyszczenia posadzki jest zwyczajnie nieopłacalna. Jej użytkowanie będzie nieekonomiczne. Dlatego w takiej sytuacji lepiej postawić na sprzęt manualny – z jego obsługą i bieżącym myciem podłóg pracownicy poradzą sobie w maksymalnie kilkanaście minut, pod warunkiem, że posadzka jest zanieczyszczona w umiarkowanym stopniu i ma gładką powierzchnię. Jeśli jednak regularnie mamy do czynienia z trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami, a dodatkowo powierzchnia posadzki jest strukturalna, wówczas zakup maszyny szorującej na pewno się zbilansuje.

Gdy jednak powierzchnia lokalu mieści się już w granicach 50-100 m2, warto rozważyć zakup profesjonalnej szorowarki do posadzek. To urządzenie, które sprawdzi się m.in. w:
  • sklepach wielkopowierzchniowych,
  • biurowcach,
  • szkołach i uniwersytetach,
  • hotelach,
  • magazynach i innych obiektach przemysłowych,
  • ośrodkach i obiektach sportowych,
  • szpitalach,
  • w dużych domach mieszkalnych i rezydencjach.
Warto przy tym pamiętać, że maszyna do czyszczenia podłóg jest przeznaczona przede wszystkim do pracy na twardych, nienasiąkliwych posadzkach – np. kamiennych, betonowych, gresowych, ale i na popularnej wykładzinie PVC. A co w przypadku wykładzin dywanowych? Do ich czyszczenia wykorzystuje się urządzenia ekstrakcyjne albo specjalne automaty. Można również sięgnąć po szorowarki jednotarczowe, przy dobraniu odpowiednich wymiennych tarcz, dostosowanych do powłok tekstylnych.
Szorowarka jednotarczowa Karcher
Ręczna szorowarka jednotarczowa to uniwersalne rozwiązanie np. do salonu samochodowego, szkoły, muzeum czy hotelu.


Jednak aby omawiane urządzenia spełniły swoją rolę, a ich możliwości były w pełni wykorzystane, należy wybrać model dopasowany do konkretnych warunków. Na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

4 kryteria doboru maszyny do czyszczenia podłóg

Wielkość powierzchni do czyszczenia

Jak wspomnieliśmy, minimalna powierzchnia obiektu uzasadniająca inwestycję w profesjonalną maszynę do mycia podłóg – i ekonomicznie, i z praktycznego punktu widzenia – wynosi 50 m2. Jak jednak można się domyślać, inny sprzęt sprawdzi się w niewielkiej szkole, w której do umycia jest podłoga w kilku klasach, a inny do utrzymania czystości w dużej galerii handlowej lub na lotnisku. I tak:
  • przy powierzchniach między 100 m2 a 200 m2 wystarczy prowadzona ręcznie szorowarka jednotarczowa, np. Karcher BR 30/4 C ADV. W przypadku tego typu urządzeń powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na łatwość manewrowania oraz kompaktową konstrukcję, tak, aby osoba sprzątająca mogła bez wysiłku dotrzeć np. pod ławki/stoły/krzesła i pod meble, a także na funkcję odsysania wody – dzięki niej bezpośrednio po czyszczeniu podłoga pozostaje sucha, czysta i gotowa do użytkowania.
  • w obiektach o powierzchni użytkowej powyżej 250 m2 (nawet 1000 m2) świetnie sprawdzają się zarówno prowadzone przez operatora szorowarki kompaktowe o różnych wydajnościach i wielkościach zbiorników, jak i automaty do mycia podłóg z fotelem dla operatora, np. Karcher B 90 R Adv Bp. To maszyny, które zapewniają kierującemu maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo pracy.
Automat do mycia podłóg Karcher
Automaty z fotelem dla operatora to najlepsze rozwiązanie m.in. na lotniskach oraz w dużych galeriach handlowych.

Zasilanie sieciowe czy akumulatorowe?

Drugą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając szorowarkę do posadzek, jest sposób jej zasilania. Na rynku istnieją dwa rozwiązania, tj.:
  • zasilanie sieciowe – urządzenia podłączane do prądu przy pomocą przewodu są znacznie lżejsze niż te akumulatorowe. Dlatego doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy konieczne jest ich przenoszenie z piętra na piętro lub częsty transport. Trzeba jednak pamiętać, że mycie podłóg za ich pomocą powinno się odbywać, gdy obiekt jest wyłączony z użycia – chodzi głównie o ryzyko potknięcia się przypadkowej osoby o kabel, ale także o obniżenie komfortu użytkowania pomieszczenia w czasie sprzątania związanego z hałasem generowanym przez maszyny starszego typu.Nowoczesne szorowarki do posadzek z zasilaniem sieciowym pracują niezbyt głośno, ale ich podłączenie do źródła prądu może być problematyczne na wielkich powierzchniach;
  • zasilanie akumulatorowe – urządzenia tego typu pracują relatywnie ciszej i dlatego mogą być wykorzystywane również w godzinach użytkowania obiektu. Z tego powodu sięga się po nie m.in. w sklepach wielkopowierzchniowych, biurowcach czy w przemyśle. Są jednak dużo cięższe niż wersje kablowe, a czas działania akumulatora jest ograniczony – należy więc zapoznać się ze specyfikacją techniczną (zwłaszcza w kontekście maksymalnej powierzchni mytej na jednym naładowaniu) przed zakupem.
Szorowarka ręczna Karcher zasilana sieciowo
Zasilana sieciowo ręczna szorowarka Karcher jest lekka i zwrotna, przez co sprawdza się np. przy czyszczeniu biur po godzinach pracy.

Specyfika powierzchni – wolna przestrzeń czy raczej tor przeszkód?

Przy wyborze maszyny do czyszczenia podłogi liczy się nie tylko nominalna powierzchnia posadzki, ale również sposób, w jaki została ona zagospodarowana. Czy będzie to np. duża i relatywnie pusta hala – np. w magazynie, obiekcie handlowym albo na lotnisku? A może w grę wchodzą szpitalne korytarze lub biurowe gabinety, gdzie na urządzenie czeka wiele przeszkód? Na ilu poziomach będzie pracował sprzęt? Czy trzeba go będzie przenosić między piętrami? Czy przy jego pomocy będą czyszczone również schody? To tylko kilka pytań, które należy sobie zadać przed wyborem konkretnej szorowarki. Znaczenie ma też rodzaj materiału, z którego wykonano nawierzchnię – do każdej z nich mogą być potrzebne inne profesjonalne środki czystości, kompatybilne z wybranym sprzętem.


Czas, w którym wykonywane są prace porządkowe

Kolejny aspekt do rozważenia przy wyborze maszyny do czyszczenia podłóg związany jest z czasem wykonywania prac porządkowych. Czy będą one realizowane w godzinach użytkowania obiektu czy po jego zamknięciu? Jak dyskretnie muszą przebiegać? Czy ekipa sprzątająca będzie ograniczona czasowo? Odpowiedzi na te pytania przybliżają nas do wyboru optymalnego modelu maszyny do przemysłowego czyszczenia podłóg.
Każda z czterech wyżej wspomnianych kwestii odgrywa ogromną rolę przy dobieraniu konkretnego modelu sprzętu. Dla przykładu:
  • w sklepie samoobsługowym o dużej powierzchni dobrze się spisze szorowarka samojezdna typu step-on (tzw. rydwan) z małym promieniem skrętu. Na rynku dostępne są modele, w których wynosi on zaledwie 1,2 m, np. takie jak Karcher BD 50/40 RS Bp, dzięki temu manewrowanie między regałami jest płynne. Liczą się także kompaktowe rozmiary urządzenia i zasilanie akumulatorowe, które sprawiają, że praca może być wykonana także w godzinach otwarcia obiektu. Przy takich warunkach dobrą opcją będą też modele maszyn do czyszczenia podłóg z fotelem dla operatora;
  • duża, ręcznie prowadzona szorowarka jednotarczowa z odsysaniem, taka jak Karcher B 40 R 45 E, to dobre rozwiązanie do czyszczenia podłogi np. w halach sportowych, a także magazynowych, gdzie potrzebna jest szybka i wydajna praca, z prędkością nawet do 1800 m2 na godzinę;
  • szorowarka jednotarczowa jest polecana do czyszczenia posadzek narażonych na zarysowania spowodowane, np. przez obcasy czy koła. Urządzenia takie jak Karcher BDP 50/1500 C można wykorzystać np. na posadzkach drewnianych czy tych z PVC, dlatego doskonale sprawdzi się w roli maszyny do mycia podłogi w sklepie, hotelowym lobby czy muzeum;
  • szorowarka do schodów, zgodnie z nazwą, jest używana do precyzyjnego oczyszczania stopni schodów (również ruchomych) oraz innych ciągów pieszych. Niektóre modele, takie jak Karcher BD 17/5 C, mogą być również wykorzystywane do mycia parapetów.
Profesjonalna maszyna do czyszczenia podłóg to stosunkowo duża inwestycja. Optymalny wybór daje gwarancję, że urządzenie,,zapracuje” na siebie, a koszty związane z jego zakupem się zwrócą. Powierzchnia i specyfika posadzki, rodzaj zasilania sprzętu oraz czas, w którym urządzenie będzie wykonywało swoje zadania, to główne kryteria udanego wyboru. Niemniej, aby mieć pewność co do trafności podjętej decyzji, zawsze warto skorzystać z konsultacji z ekspertem, który:
  • oceni rodzaj posadzki, wielkości powierzchni oraz jej układ;
  • przeanalizuje specyfikę użytkowania obiektu, w którym ma być zastosowana maszyna do mycia podłogi;
  • przedstawi najkorzystniejsze rozwiązanie – tak, aby ostatecznie zakupiony sprzęt sprostał oczekiwaniom funkcjonalnym, a jednocześnie był ekonomicznym wyborem.
Ekspert dobiera maszynę do mycia podłóg
Wybór urządzenia do przemysłowego mycia posadzek zawsze dobrze skonsultować ze specjalistami, którzy pomogą dopasować i właściwie skonfigurować maszynę do czyszczenia podłóg.
 
Rozważasz zakup profesjonalnej maszyny do czyszczenia podłogi?
Skontaktuj się z doradcą firmy Ogrodowczyk Karcher!
















 


 



Powrót